خبري

خبري

خبريTel:88-0000-0000

راز داشتن پوستي زيبا و شفاف بعد از 40 سالگي

زنان با تمرين عادت هايي خاص مي توانند روند پيري را به تاخير بيندازند.زنان زماني كه به 40 سالگي مي رسند يكي از بزرگترين آرزوهايشان اين است كه پوستشان را صاف نگه دارند.به گزارش بهداشت نيوز زنان زماني كه به 40 سالگي مي رسند يكي از بزرگترين آرزوهايشان اين است كه پوستشان را صاف نگه دارند. اگر چه بروز علايم پيري اجتناب ناپذير ايت ولي بسياري از زنان ميدانندكه باتمرين عادت هايي خاص مي توانند روند پيري را به تاخير بيندازند و مدت زماني طولاني تر پوستشان را جوان نگه دارند.
خوشبختانه روال زيبايي و مراقبت از پوست را در هر سني مي توانيد انجام دهيد. در اين مقاله 8 راهنمايي جالب و موثر براي شما داريم كه با هزينه اي كم مي توانيد پوستتان را تقويت كرده و ا ز بروز چين و چروك پوست پيشگيري نماييد.

بهترين نكات براي سفت نگه داشتن پوست بعد از 40 سالگي

بعد از 40 سالگي بدن شما توليد هورمون زنانه ( استروژن و پروژسترون ) را كاهش مي دهد. اين تغيير ناگهاني باعث ايجاد تغييراتي در بدن زن مي شود از جمله تغييرات در پوست او
ترشح ميزان مناسب اين هورمون ها براي حفظ سلامتي عضلات و پوست اهميت زيادي دارد و بنابراين محافظت از پوست با كاهش اين هورمون ها براي بدن سخت تر مي شود
كلاژن سازي پوست كاهش پيدا كرده و پوست در مقابل اشعه ماورا بنفش و سموم آسيب پذيرتر مي شود.
 
 
مصرف ويتامين C و ويتامين E  را افزايش دهيد 
افزودن منابع غذايي ويتامين C و E به رژيم غذايي براي مراقبت از پوست بعد از 40 سالگي براي مبارزه با پيري اهميت زيادي دارد.
ويتامين C داراي آنتي اكسيداني است كه تاثير راديكال هاي آزاد بر بافت ها را به حداقل مي رساند و در كلاژن سازي بهبدن كمك كرده باعث استحكام و انعطاف پذيري پوست مي شود
از سوي ديگر ويتامين E يك سد طبيعي در مقابل سموم و اشعه ماورا بنفش است و مقدار مناسب اين ويتامين جريان خون را بهبود بخشيده و بافت ها را احيا مي كند.
  
مصرف مكمل هاي ايزوفلاون براي پيشگيري از پيري پوست 
ايزوفلاون ها Isoflavones بويژه سويا مي توانند كمك بزرگي به كاهش تاثيرات هورموني باشند. اين هورمون هاي گياهي اپيدرم پوست را هيدراته كرده و احيا مي كنند. مكمل هاي ايزوفلاون حتي از ويتامين E هم موثرترند.
 
براي پيشگيري از چين و چروك پوست مقدار زيادي آب بنوشيد
آب آشاميدني در هر مرحله از زندگي براي سلامت پوست ضروري است. با اين حال پس از 40 سالگي شما بايد مصرف آب را افزايش دهيد تا پوستتان هيدراته و سرحال بماند.
 
استفاده از كرم هاي ضد چروك
لوسيون ها و كرم هاي ضد چروك زيادي در بازار وجود دارد. نيازي نيست گران ترين آن ها را انتخاب كنيد. گران تر بودن اين كرم ها ربطي به موثر تر بودن آن ها ندارد. شما با استفاده از كرم هاي ضد چروك مي توانيد پوستتان را به خوبي تغذيه كنيد.
  
استفاده از تونر براي شادابي صورت
بسياري از افراد از اهميت استفاده از تونر غافل هستند. با اين حال امروزه يكي از مهمترين محصولات مراقبت از پوست محسوب مي شود. تونر به دليل تركيباتي كه دارد استحكام پوست را بازگردانده و از پير شدن پوست جلوگيري مي كند.
  
استفاده روزانه از ضد آفتاب براي پيشگيري از پيري زودرس
اثر خورشيد بر پوست بعد از 40 سالگي بدتر مي شود. بنابراين حتمالا بايد از كرم ضد آفتاب با SPF50 استفاده كنيد حتي در روزهاي زمستان.
  
لايه برداري منظم پوست
لايه برداري درماني است كه كمك مي كند لايه شاخي پوست و منافذ باز پوست از بين برود وو ضم سم زدايي پوست نفوذ محصولات مراقبتي به پوست را بهبود دهد.
  
ماساژ صورت
ماساژ صورت باعث بهبود گردش خون و جلوگيري از تضعيف پوست مي شود بنابراين چروك زودرس را كاهش مي دهد.
نكته اصلي براي پاسخ گرفتن از اين روش ها مداومت و انجام منظم آن هاست.

ادامهـ مطلبـ
| ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ | ۰۹:۵۶:۵۹ | Briallen
،

دانه‌هايي كه موقع گرمازدگي به دادتان مي‌رسند

يك متخصص طب سنتي گفت: خاكشير، گياهي است كه با وجود داشتن مزاج گرم و تر، مصرف آن هنگام گرمازدگي پيشنهاد مي‌شود.به گزارش بهداشت نيوز سمانه رمضاني گيوي، متخصص طب سنتي درباره خاكشير اظهار كرد: خاكشي كه نزد بيشتر مردم به نام خاكشير شناخته مي‌شود، دانه‌هاي گياهي بوته‌اي است كه در بيشتر مناطق ايران مي‌رويد، اين دانه‌ها اشتهاآور، تقويت‌كننده معده، ضد تب و ملين بوده و به درمان سوء هاضمه و اسهال خوني كمك مي‌كنند.
او بيان كرد: روي دانه‌هاي خاكشير را لايه نازكي از صمغ و موسيلاژ مي‌پوشاند كه اين لايه آب را به خود جذب مي‌كند و در خود نگه مي‌دارد، اين لايه متورم و پر آب روي دانه‌هاي خاكشير اثر‌هاي درماني مختلف دارد كه از جمله اين آثار مي‌توان به خاصيت‌هاي لينت مزاج و كمك به دفع مدفوع اشاره كرد، در اين گياه همچنين تركيبات طبيعي ضد ميكروب وجود دارد كه اين تركيبات تب‌بر هستند.خاكشير، دانه‌اي با مزاج گرم و‌ تراين متخصص طب سنتي افزود: از نظر طب سنتي ايران، مزاج خاكشير گرم و تر است، اما در بسياري از موارد از آن براي خنك كردن بدن استفاده مي‌شود كه يكي از علل اين امر خاصيت ويژه اين گياه در دفع خلط سوخته و گرم از بدن است، بنابراين مصرف خاكشير به افراد با مزاج گرم، در فصول گرم سال، موقع گرمازدگي، پس از حمام‌هاي گرم و طولاني و براي صاحبان مشاغل با دماي بالا مانند نانوايي، ريخته‌گري، كوره‌پزي و آهنگري پيشنهاد مي‌شود همچنين خاكشير در شرايط كم آبي بدن مانند موقع افطار در هنگام روزه‌داري و سنين پيري مي‌تواند به خوبي رطوبت از دست رفته بدن را جبران كند.
رمضاني گيوي تاكيد كرد: مبتلايان به يبوست مي‌توانند صبح‌ها ناشتا با مصرف يك ليوان خاكشير با آب جوش اين مشكل را برطرف كنند همچنين استفاده همزمان يك قاشق مربا خوري گُلقند همراه محلول خاك شير با آب جوش مي‌تواند خاصيت مليني اين تركيب را به خوبي تشديد كند؛ البته پيشنهاد مي‌شود كه افرادي كه دچار يبوست هستند از ملين‌هاي گوناگون استفاده كنند، زيرا عادت كردن دستگاه گوارش به مليني خاص، اثر آن را كاهش مي‌دهد، اشخاصي هم كه به شكل دائم با مشكل يبوست مواجه هستند بايد به متخصص طب سنتي مراجعه كنند تا به طور صحيح درمان شوند.رفع اسهال كودكان با خاكشيراو تصريح كرد: خاك شير براي رفع اسهال كودكان هم كاربرد دارد، براي اين منظور بايد پس از شستن دانه‌هاي اين گياه، آن را درون ظرفي روي حرارت بو بدهيم سپس آن را با مقداري عسل مخلوط كنيم و اين تركيب را هر ساعت يك‌بار به مقدار ۲ قاشق چاي خوري به كودك بدهيم.
اين متخصص طب سنتي گفت: براي روشن كردن رنگ چهره مي‌توان به مدت ۲ هفته، هر روز ۱۰ گرم خاكشير را با ۲ قاشق غذاخوري عسل به همراه يك استكان از هر يك از عرقيات بيدمشك، كاسني، شا‌ه‌تره و گلاب مخلوط و صبح‌ها ناشتا آن را مصرف كنيم، مصرف شربت ترنجبين و خاكشير هم در بهبود لك‌هاي پوستي موثر است.دفع سنگ كليه با جوشانده ترنجبين و خاك شيررمضاني گيوي مصرف روزانه جوشانده تركيب ترنجبين، خاكشير و عرق خارشتر را در درمان سنگ كليه و دفع آن موثر دانست و اظهار كرد: در صورتي كه افراد به دلايل گوناگون به التهاب كليه و مجاري ادراري دچار شده باشند، بايد روزانه چهار ليوان شربت خاكشير را به همراه مقداري كم سكنجبين ميل كنند.
او بيان كرد: افراد لاغر و كم اشتها هم مي‌توانند صبح‌ها ناشتا شربتي متشكل از شير ولرم، خاكشير و شكر را مصرف كنند، اين شربت نقشي موثر در افزايش وزن و بهبود اشتهاي اين اشخاص دارد همچنين افرادي كه به ضعف و گرسنگي يا بوي بد دهان در طول روز دچار هستند، براي رفع اين مشكل بايد صبح‌ها شربت خاك شير و ماء العسل را ميل كنند. براي تهيه ماء العسل بايد يك كيلو عسل را به همراه ۲ ليتر آب بجوشانيم سپس كف روي آن را بگيريم، موقع استفاده از ماء العسل مي‌توان به ميزان دلخواه به آن آب اضافه كرد، نوشيدن شربت خاك شير و ماء العسل صبح‌ها ناشتا به درمان سرفه‌هاي مزمن و خلط دار هم كمك مي‌كند، خاكشير تقويت كننده معده و هاضمه است، بنابراين شربت خاكشير به همراه عرق نعناع و گلاب درد‌هاي معده ناشي از سوء هاضمه را تسكين مي‌دهد.
رمضاني گيوي يادآوري كرد: استفاده از خاكشير به شكل ضماد هم اثر‌ي مفيد دارد؛ بر اساس آموزه‌هاي طب سنتي ايران، دانه‌هاي خاكشير كوبيده شده كه به شكل ضماد در آمده باشد، تاثيري چشمگير در تسكين درد‌هاي نقرس  و بهبود زخم‌ها و ورم‌هاي بدن دارد.

ادامهـ مطلبـ
| ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ | ۰۹:۵۵:۵۹ | Briallen
،

ميوه اي براي پيشگيري از سرطان

آناناس از جمله ميوه‌هاي گرمسيري است كه بهبود قدرت باروري و كمك به كاهش وزن بخشي از فوائد آن به حساب مي‌آيد.به گزارش بهداشت نيوز آناناس به دليل دارا بودن فيتونوترينت‌ها (تركيب‌هاي موجود در برخي گياهان كه براي سلامت بدن مفيدند  و از ابتلا به بيماري‌ها پيشگيري مي‌كنند) به بهبود قدرت باروري كمك كرده، از التهاب مي‌كاهد و مانع از ابتلا به بيماري‌هاي قلبي-عروقي مي‌شود.
موارد ذكر شده تنها بخشي از خواص اين ميوه گرمسيري است. آنزيم بروملين در آناناس از فاكتورهاي مهم در خواص درماني بي‌شمار اين ميوه به حساب مي‌آيد.  
تحقيقاتي كه در گذشته انجام گرفته حاكي از آن است كه بروملين به تسريع روند درمان زخم كمك كرده و از متاستاز تومورهاي سرطاني ريه پيشگيري كرده و گرفتگي و ورم ماهيچه‌ها را تسكين مي‌دهد. از ديگر خواص آنزيم بروملين مي‌توان به تاثير آن در درمان بيماري آرتريت، بيماري‌هاي خود ايمني و عفونت سينوس‌ها اشاره كرد.
به گزارش سايت مديكال ديلي، از ديگر خواص اين ميوه مي‌توان به موارد زير اشاره كرد:

مقابله با سرطان: تحقيقاتي كه در گذشته انجام گرفته نشان مي‌دهد آنزيم بروملين خواص ضد سرطاني دارد. اين آنزيم مي‌تواند عامل محرك فرآيند آپوپتوز باشد كه سلول‌هاي سرطان‌زا را از بين برده و به حفظ سلول‌هاي سالم كمك مي‌كند.
پيشگيري از آسم: آناناس حاوي تركيب بتا كاروتن است كه با كاهش خطر ابتلا به بيماري آسم ارتباط دارد. اين ميوه از طريق سم‌زدايي و مقابله با التهاب وضعيت عمومي جسمي را بهبود مي‌دهد.
غني از ويتامين ث: اين ميوه به دليل دارا بودن مقادير قابل توجهي ويتامين ث،‌ خاصيت درماني براي مقابله با عفونت‌هاي ويروسي و باكتريايي را دارد. همچنين از آناناس مي توان براي درمان برخي مشكلات پوستي استفاده كرد چون ويتامين ث موجود در اين ميوه به بهبود سريعتر آفتاب سوختگي و خشكي و تحريك پذيري پوست كمك مي‌كند.
بهبود هضم غذا: افزودن آناناس به رژيم غذايي به تجزيه پروتئين‌ها و تبديل آن به پپتيدها و آمينو اسيدها كمك كرده و بهبود هضم غذا را به همراه دارد. اين ميوه فيبر و آب بدن را تامين مي‌كند و رفلاكس معده و كوليت زخمي را بهبود مي‌دهد.
كمك به بهبود سلامت روان: آناناس علاوه بر كمك به هضم غذا خلق و خو را هم بهبود مي‌دهد. همچنين گزارش‌هايي وجود دارد كه حاكي از تاثير اين ميوه در مقابله با افسردگي و اضطراب است.

ادامهـ مطلبـ
| ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ | ۰۹:۵۵:۳۸ | Briallen
،

با مصرف اين ميوه «سرطان» را از خود دور كنيد

نتايج يك بررسي جديد بيانگر آن است كه مصرف غذاهاي غني از فلاونوئيد به ميزان قابل توجهي ريسك بروز بيماري‌هاي قلبي و سرطان را كاهش مي‌دهد.
به گزارش مشرق به نقل از ديلي‌ميل، نتايج يك بررسي به خوبي نشان مي‌دهد مصرف روزانه يك سيب علاوه بر اينكه خطر ابتلا به بيماري قلبي را كاهش مي‌دهد، ريسك بروز سرطان را نيز رفع مي‌كند.
دانشمندان دانشگاه اديث كوان رژيم غذايي بيش از 53 هزار نفر را تحت بررسي قرار دادند و درنهايت دريافتند، خوردن 500 ميلي گرم آنتي اكسيدان به نام فلاونوئيدها در روز خطر مرگ را كاهش مي‌دهد.
فلاوونوئيدها اثرات آنتي اكسيداني دارند و بدن را در برابر بيشتر بيماري هاي مزمن محافظت مي‌كنند؛ افزايش مصرف ميوه ها و سبزيجات سرشار از فلاونوئيد مثل سيب، پرتقال، گلابي، انواع توت‌ها و پياز بدن افراد را در برابر بيماري‌هاي سخت حفظ مي‌كند.

گفته مي شود فلاونوئيدها رگ‌هاي خوني را سالم نگه مي‌دارند و التهاب را مهار مي‌كنند  كه هم به سلامت قلب و هم به سرطان ارتباط دارد.
محققان دانشگاه اديث كوان كه يك دانشگاه عمومي واقع در شهر پرث ايالت استرالياي غربي است در پژوهش اخير خود متوجه شدند، خوردن سيب ، پرتقال ، بخشي از كلم بروكلي و مشتي از زغال اخته براي سلامت افراد ضروري است.
نيكولا بوندوننو، نويسنده اصلي اين پژوهش گفت: اين يافته‌ها مهم هستند زيرا داده‌هاي به دست آمده افراد را با تشويق به مصرف غذاهاي غني از فلاونوئيد به ميزان قابل توجهي از بيماري‌هاي قلبي و سرطان در امان نگه مي‌دارد».
محققان در ژورنال Nature Communications نوشتند كه در سال 2013  بيش از 7.8 ميليون نفر در دنيا به دليل داشتن ميوه و سبزيجات كمتر از 800 گرم در روز دچار مرگ زودرس شدند.
آمارها نشان مي‌دهد بيماري‌هاي قلبي به طور خاص مسئول يك چهارم كليه مرگ و ميرها در انگليس و ايالات متحده است.

ادامهـ مطلبـ
| ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ | ۰۹:۵۱:۱۵ | Briallen
،

اگر سلامت روان نداشته باشيم، جسم ما مريض است؟

سلامت روان مسئله‌اي است كه متأسفانه در بسياري از جوامع به آن اهميت چنداني داده نمي‌شود.به گزارش بهداشت نيوز: سلامت روان نيز همانند سلامت جسماني براي هر فردي مفيد و لازم است اما بعضا ناديده گرفته مي شود كه شايد اين امر منجر به بروز برخي بيماري ها نيز گردد .سلامت روانسلامت روان به اندازه سلامت جسم و يا حتي شايد هم بيشتر از آن در حفظ سلامت و تندرستي عمومي افراد نقش دارد. سلامت روان درست در زماني تأمين مي‌شود كه فرد از نظر رواني در آرامش كامل به سر ببرد. يكي از راه‌هاي تأمين سلامت روان، دوري از استرس‌هاي روزمره است، هرچند كه سلامت روان خيلي از ما تحت تأثير استرس قرار دارد و شايد خيلي‌هاي ما بگوييم كه دوري از استرس كار چندان ساده‌اي نيست، اما يك ترفند ساده براي رسيدن به آرامش، سلامت روان و دوري از استرس، كنار گذاشتن تلفن همراه، حداقل در زمان‌هاي استراحت يا بودن در كنار خانواده است.يكي ديگر از راه‌هاي رسيدن به سلامت روان، حمايت عاطفي اعضاي خانواده از يكديگر است. اگر اعضاي خانواده بتوانند در مشكلات كوچك و بزرگ در كنار هم باشند، مي‌توانند تاحد قابل قبولي باعث ايجاد آرامش در خانه و حفظ سلامت روان تك‌تك اعضاي خانواده شوند.  سلامت روان، به نكته ديگري كه همان خواب آرام باشد هم بستگي دارد. زماني ما مي‌توانيم توقع حفظ سلامت روان خود را داشته باشيم كه بتوانيم خواب آرامي را در طول شب تجربه كنيم.خواب ناكافي يا بي‌خوابي‌هاي مداوم، تأثيري به شدت منفي بر سلامت روان مي‌گذارد و فرد را دچار خستگي، اضطراب و در موارد شديدتر، بدخلقي و عصبانيت مي‌كند. سلامت روان مسئله‌اي است كه متأسفانه در بسياري از جوامع به آن اهميت چنداني داده نمي‌شود و اگر از فردي خواسته شود تا براي بررسي سلامت روان خود نزد روان‌پزشك يا روان‌شناس برود، آن فرد در برابر مراجعه به پزشك از خود واكنش منفي نشان مي‌دهد.اين در حالي است كه پرداختن به بحث سلامت روان در كنار سلامت جسم، يكي از اركان اساسي حفظ سلامت و تندرستي در بسياري از كشور‌هاي پيشرفته‌است. به‌طور كلي، آرامش در كنار مديريت هيجان و شناخت از خود، جزو اصول اوليه حفظ سلامت روان محسوب مي‌شوند. زماني ما مي‌توانيم دربارهٔ سلامت روان خود صحبت كنيم كه بدانيم توانايي كنترل هيجانات، مخصوصاً هيجانات منفي و ناگهاني خود را داريم.مؤلفه‌هاي روحي-روانيعشقتوانايي دوست داشتن و محبوب كسي/كساني بودنداشتن شريك زندگي، فرزند، خانواده و اطرافياندوستي، مردم‌داري، مهارت‌هاي اجتماعيتوجه به خود، اعتماد به نفسموفقيت و به رسميت شناخته شدن از سوي ديگران، دريافت واكنش‌هاي مثبت از سوي ديگران (بازخورد)امنيت و آرامشحس امنيت اقتصادي، اجتماعئ سياسي و …حس امنيت روحي در مورد مفهوم زندگيآزاديآزادي بيانآزادي عقيدهخلاقيتفعاليت‌هاي آفرينش‌گرانه بازي‌هاوابستگيوابستگي به شريك زندگي، دوستان يا ديگرانقابليت دعوا و آشتيتجربه كردن و خاطره‌هاي باارزشسلامتي جسميسلامتي جسمي شامل همه قابليت‌هاي جسمي بدن است. به فرد يا پديده‌اي كه داراي تندرستي باشد، تندرست يا سالِم گفته مي‌شود. حس تندرستي در افراد متفاوت است و دو فرد در شرايط جسماني يكسان ممكن است قضاوت متفاوتي در مورد تندرستي خود يا ديگران كنند.براي نمونه يك فرد معلول مي‌تواند خود را كاملاً تندرست حس كند در حالي كه اطرافيانش او را ناسالم بدانند. البته افرادي كه بيماري‌هاي شديد دارند معمولاً از سوي خود و ديگران سالم به‌شمار نمي‌آيند.مؤلفه‌هاي جسمانيعوامل ژنتيكيتغذيه سالم: سبزيجات، شير، ميوه‌ها و غيره.محيط زيست سالم: هواي پاك، آب پاكيزه، خاك نيالوده، نور كافي و غيره.محيط امن : جامه كافي، گرما، سرپناه و غيره.خواب كافي: داشتن زمان كافي براي استراحت و آسايش.داشتن رابطه خوب با دوستان و هم‌كارانشرايط سالم كاري از جمله نبود ترس و فشار مزمن در محل كارسلامت روان چگونه بر سلامت جسم اثر مي‌گذاردارتباط تنگاتنگي ميان سلامت جسم و روان شما وجود دارد. تغيير جزئي در سلامت يكي از آن‌ها به طور حتم بر سلامت ديگري تأثير مي‌گذارد. به عقيده‌ انجمن روانشناسي آمريكا، چنانچه از نظر روحي بيمار باشيد، سلامت جسمي شما نيز علائمي از پريشاني را نشان خواهد داد. به همين نحو، چنانچه به لحاظ جسماني احساس ضعف و سستي كنيد، سلامت رواني شما نيز تحت تأثير قرار خواهد گرفت. بنابراين، ارتباطي قوي بين ذهن و بدنتان وجود دارد كه بر سلامت كلي شما تأثير مي‌گذارد.اثر استرس بر سلامت جسميبسياري از افراد هنوز هم به ناديده گرفتن اين حقيقت واضح و روشن تمايل دارند كه سلامت جسمي بدن ما با سلامت روان ما به هم پيوسته‌اند، و نمي‌توان اين دو را از هم جدا كرد. نقصان در سلامت يكي از آن‌ها باعث اختلال در سلامت ديگري مي‌شود. هر زمان كه استرس داريد، ناراحتيد، و يا به لحاظ عاطفي احساس حزن و اندوه مي‌كنيد، از ناراحتي‌هاي جسماني رنج مي‌بريد كه باعث بي‌حالي و ناخوشي شما مي‌شوند. صد‌ها نوع تحقيق وجود دارند كه اين ارتباط قوي را نشان داده‌اند. محققان دانشگاه بنگور در ولز همين نظريه را دارند.شركت كنندگاني كه پيش از انجام يك تست ورزشي سنگين، به لحاظ ذهني خسته و فرسوده بودند، در مقايسه با كساني كه پيش از انجام همان تمرين جسماني، راحت و آرام بودند، به سرعت خسته شدند. بنابراين، استراحت قبل از يك روز مهم فعاليت بدني، قطعاً به شما كمك خواهد كرد كه در طول روز به مدت طولاني‌تري دوام بياوريد. اثرات سلامت ضعيف رواني بر سلامت جسماني شمابراساس نظريه آكادمي آمريكايي پزشكان خانواده، سلامت ضعيف رواني، ايمني بدن را كاهش مي‌دهد، و آن را در مقابل بيماري‌هاي جسماني آسيب پذير مي‌سازد. تغييرات در شيوه زندگي باعث افزايش استرس شده و ديگر مشكلات روحي و رواني به تندرستي و سلامت كلي جامعه ضرر زيادي وارد ساخته است. استرس با بسياري از بيماري‌ها و ناراحتي‌هاي جسماني پيوند خورده است. احساسات منفي و همچنين سلامت ضعيف رواني، ناراحتي‌هاي جسماني را كه بدن تحمل كرده را تشديد مي‌كند.استرس، اضطراب، و افسردگي مي‌توانند به اختلالات بيشماري در سلامت جسمي شما، مانند اختلالات خواب، مشكلات هضم، پشت درد، سردرد، خستگي، و ... منجر شوند. هورمون‌هاي استرس در بدن منتشر مي‌شوند، كه ممكن است فشار خون را بالا برده و موجب خشم، پرخاشگري، ترس، و يا هر احساس منفي ديگري شوند.اگر اين حالت براي مدتي طولاني ادامه يابد، مداومت سطح بالاي هورمون‌هاي استرس در بدن باعث تغييرات شيميايي مغز مي‌شوند. اين حالت مي‌تواند منجر به بيماري‌هاي قلبي، سكته مغزي، مشكلات خواب، سردرد، و ديگر بيماري‌هاي مزمن شود.چاقي كه در كودكان و بزرگسالان به طور يكسان شايع است، باعث مي‌شود افراد سست و تنبل شده و نسبت به بيماري‌هاي مختلف و عفونت آسيب پذيرتر گردند. از طرف ديگر، اگر تناسب اندام نداشته باشيد، خلق و خوي شما عوض مي‌شود، كه باعث مي‌شود شما تحريك پذير و بد خو شده و تندرستي و سلامت شما را تحت تأثير قرار مي‌دهد.احساسات شديد، خاتمه دادن به يك رابطه، از دست دادن يك دوست، و غيره، باعث مي‌شود احساس بي‌حالي و بي‌حوصلگي كنيد. اين شرايط استرس‌زا شما را افسرده مي‌كند. اگر احساساتتان را سركوب كنيد، آن‌ها به صورت پرخاشگري، خشم، طرد، و ... ظاهر مي‌شوند.فردي كه مبتلا به يك بيماري روحي رواني است، احتمال بيشتري مي‌رود كه در فعاليت‌هاي پرمخاطره و خطرناك، مانند سوء مصرف مواد، خشونت، نابود كردن خود، يا خودكشي شركت جويد و زياده‌روي كند. براساس نظريه دانشكده پزشكي هاروارد، درد، افسردگي مي‌آورد، و افسردگي درد را به وجود مي‌آورد و باعث تشديد آن مي‌شود.افرادي كه درد‌هاي مزمن دارند، سه برابر بيشتر در معرض خطر ابتلا به يك بيماري رواني هستند و كساني كه مدتي است دچار افسردگي شده‌اند، سه برابر بيشتردر خطر ابتلا به درد طولاني مدت مداوم هستند. تحقيقات همچنين نشان داده است كه يك بيماري رواني، اختلالات جسمي را تشديد مي‌كند و بالعكس. اين يك دور باطل است، كه مي‌تواند با نگرش درست و درمان لازم براي غلبه بر هر دو اين موانع، شكسته شود. درمان تنها يكي از اين دو، سودمند نخواهد بود.از اين رو، بسيار مهم است كه مراقبت احساسات خود باشيد، و ميان سلامت جسمي و رواني خود تعادل برقرار كنيد.حفظ تعادل ميان سلامت رواني و جسمانيمراقبت از خود در وهله اول بسيار حياتي است. بدن ما سيگنال‌هايي را مي‌فرستد تا نشان دهد كه همه چيز به خوبي پيش نمي‌رود. نگاهي به اين علائم بياندازيد. آن‌ها را ناديده نگيريد به اين دليل كه اين‌ها راه‌هاي ارتباطي شما با بدنتان هستند. تخليه‌ احساسات و لذت بردن از يك فعاليت به جهت آرامش و تمدد اعصاب، بسيار ضروري است. ورزش و يوگا راه‌هايي هستند كه از طريق آن‌ها مي‌توانيد استرس را از خود دور نگه داريد. ورزش باعث كاهش استرس، افزايش گردش خون، و بهبود ايمني بدن مي‌شود.تحقيقاتي در مورد افراد مسني كه از سلامت جسمي بهتري برخوردار بوده‌اند، انجام شده و آن‌ها را با كساني كه سلامت جسمي كمتري داشتند، مقايسه كردند. به گفته آرت كرامر (Art Kramer) پروفسور روانشناس (كه اين تحقيق را هدايت مي‌كرد) افراد هر چه تندرست‌تر باشند، داراي هيپوكامپ (hippocampus) (اصلي‌ترين قسمت مغز در روند حافظه بلند مدت) بزرگتري هستند و افرادي كه بافت بيشتر در هيپوكامپ داشته باشند، حافظه بهتري خواهند داشت.گريه كردن يك راه عالي براي مقابله با استرس، غم و اندوه، و ديگر احساسات منفي است. اشك‌هاي ناشي از احساسات حاوي مقادير بالاتري از هورمون استرس هستند، كه از بدن دفع مي‌شوند. به اين دليل است كه گريه باعث مي‌شود احساس بهتري داشته باشيد.انجام سرگرمي‌هاي مورد علاقه خود، مانند خواندن، مسافرت، كوه پيمايي، دوچرخه سواري، و غيره، كه از انجام آن‌ها كاملاً لذت مي‌بريد، استرس و تنش را از شما دور نگه مي‌دارد. اين كار كمك خواهد كرد تا تمدد اعصاب كرده و نيروي تازه‌اي بگيريد.بنابراين، سلامت روان نقش مهمي در حفظ سلامت جسم شما ايفا مي‌كند. نگرش مثبت داشته باشيد. راه‌هاي مؤثري براي كنار آمدن با احساسات منفي بياموزيد و در خود بپرورانيد، و شيوه زندگي سالمي را اتخاذ كنيد كه نه تنها سلامت كلي شما را بهبود بخشد، بلكه شما را بسيار سرحال و قبراق كند تا بر تمام موانع موجود در زندگي غلبه كنيد.

ادامهـ مطلبـ
| ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ | ۰۹:۵۰:۴۳ | Briallen
،

خواص درماني اكاليپتوس

برگ‌ گياه اكاليپتوس علائم سرماخوردگي را تسكين داده، سلامت دهان را بهبود بخشيده و فوائد ديگري براي سلامت بدن دارد.
به گزارش ايسنا، اكاليپتوس از گونه‌هاي گياهي شناخته شده است كه در گذشته در توليد داروها در تمامي جهان به ويژه چين، هند، يونان و اروپا كاربرد داشته است. برگ‌هاي درخت اكاليپتوس در استراليا به دليل خواص آنتي اكسيداني و ضد عفوني كنندگي در درمان بيماري‌هاي مختلف كاربرد داشته است.
برگ‌هاي اين گياه به دليل آنكه حاوي فلاونوئيد است به بهبود وضعيت عمومي سلامت كمك مي‌كند. همچنين اين گياه حاوي تركيب تانين است كه به دليل تاثيرات ضد ميكروبي شناخته شده است.
سايت مديكال ديلي در مطلبي به برخي از خواص گياه اكاليپتوس اشاره كرده‌ است:
آنتي‌اكسيدان‌ها: بهترين شيوه براي بهره بردن از فوائد برگ‌هاي اكاليپتوس نه به شكل روغن بلكه به صورت استفاده از يك عدد برگ خشك اين گياه و تهيه دم‌نوش است. برگ‌هاي اين گياه سرشار از فلاونوئيدهاست كه خاصيت آنتي اكسيداني دارد و مانع از آن مي‌شود تا استرس اكسيداتيو و راديكال‌هاي آزاد در بدن انباشته شوند.
كوئرستين، فلورتين، كاتچين و لوتئولين از جمله تركيب‌هاي فلاونوئيد موجود در اكاليپتوس هستند كه تمامي آن‌ها در پيشگيري از سرطان، بيماري‌ قلبي و زوال عقل موثر هستند.
تسكين علائم سرماخوردگي: اكاليپتوس از عناصر سازنده در توليد داروهايي است كه در درمان سرماخوردگي معمولي كاربرد دارند. در درمان‌هاي گياهي نيز اين تركيب به تسكين احتقان گلو، برونشيت و سينوزيت‌ها كمك مي‌كند.  
خاصيت پاك‌كنندگي دندان‌ها: برگ‌ اكاليپتوس به دليل خواص آنتي باكتريال و ضد ميكروبي از تركيب‌هاي مفيد در توليد دهان‌شويه‌هاست. اين ماده همچنين به پيشگيري از پوسيدگي دندان‌ها و بيماري پريودنتيت كمك مي‌كند.
درمان خشكي پوست: سراميد مرطوب كننده‌هاي طبيعي بدن است كه مانع از خشك شدن پوست مي‌شود. استفاده موضعي از عصاره برگ‌هاي اكاليپتوس قابليت بدن را در توليد سراميد تقويت مي‌كند.
تسكين درد مزمن: عصاره برگ‌هاي اين گياه در تسكين دردهاي ماهيچه‌اي و عضلاني ناشي از استرس كاربرد دارد. هرچند، تحقيقات در اين زمينه نتايج متضادي داشته و قطعي نيست. در بسياري از تحقيقات آمده است كه عصاره برگ‌هاي اكاليپتوس تنها در برخي مواقع همچون مسكن عمل مي‌كند.

ادامهـ مطلبـ
| ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ | ۰۹:۵۰:۱۴ | Briallen
،

چرا كودكم در خواب كابوس مي‌بيند؟

در كودكان تب، مريضي، زياد يا دير خوردن غذا مي‌تواند نقش مهمي در ديدن كابوس داشته باشد. هنگامي‌كه كودكي در دل شب فرياد كشيد، بي‌آنكه از خواب بيدار شود، بايد او را نوازش كرد و آرام در گوشش لالايي نجوا كرد و در اين هنگام نبايد كودك را حتي‌الامكان از خواب بيدار كرد؛ اما زماني كه كودكتان از صداي فرياد خودش بيدار شد، همچنان وحشت‌زده و ترسيده است او را در آغوش بگيريد.به گزارش بهداشت نيوز دختر دو ساله‌اي دارم كه از خواب يك‌دفعه با گريه شديد بيدار مي‌شود و فقط با بغل كردن و يا خوابيدن در تخت ما آرام مي‌شود و دوباره مي‌خوابد. آيا ترس مي‌تواند علت از خواب پريدن دخترم باشد؟علل و موجبات اصلي كابوس‌ها ممكن است براثر رويدادها و مسائل ترسناكي باشد كه كودك در طي روز در تلويزيون مي‌بيند يا در داستان‌ها و كتاب‌ها مي‌خواند و يا اطرافيان تعريف مي‌كنند و يا اصولاً مسئله‌اي باشد كه كودك خود شخصاً با آن روبه‌رو است مانند دعواها، مشكلات احساسي و در بچه‌هاي بزرگ‌تر مشكلاتي در مدرسه و شايد سختي تكاليف درسي و غيره.
همچنين كابوس‌هاي كودك مي‌تواند تأثيراتي از اعمال روزانه باشد، يك روز فشرده و سخت مي‌تواند باعث كابوس هنگام خواب شود. البته خواب‌هاي وحشتناك مي‌تواند از تخيل كودك هم‌شكل بگيرد بدون اينكه معناي خاصي داشته باشد. در بچه‌هاي كوچك اين خواب‌ها قسمتي از رشد آن‌هاست و وقتي از خواب مي‌پرند بلافاصله به خواب مي‌روند و در فردا آن روز چيزي به ياد نمي‌آورند. هر كابوسي به اين معني نيست كه مسئله‌اي وجود دارد.
در كودكان تب، مريضي، زياد يا دير خوردن غذا مي‌تواند نقش مهمي در ديدن كابوس داشته باشد. هنگامي‌ كه كودكي در دل شب فرياد كشيد، بي‌آنكه از خواب بيدار شود، بايد او را نوازش كرد و آرام در گوشش لالايي نجوا كرد و در اين هنگام نبايد كودك را حتي‌الامكان از خواب بيدار كرد؛ اما زماني كه كودكتان از صداي فرياد خودش بيدار شد، وحشت‌زده و ترسيده است او را در آغوش بگيريد، يك ليوان آب به او بدهيد، او را نوازش كنيد و با صداي آهسته به او بگوييد اين فقط يك خواب بود و گذشت، آنچه ديدي همه در خواب بود.
خواب‌هاي وحشتناك مي‌تواند از تخيل كودك هم‌شكل بگيرد بدون اينكه معناي خاصي داشته باشد
حتي اگر كودك معني واژه رؤيا را هنوز ياد نگرفته باشد، طنين آرام‌بخش صدايتان او را تسكين خواهد داد و به او خواهد فهماند كه آنچه ديده واقعيت نداشته است و اگر كودك باز هم بي‌قراري كرد مي‌توان چراغ را روشن كرد و گفت بيا به دنبال آن چيزي كه مي‌ترسي بگرديم و يا به او بگوييم چراغ را برايت روشن مي‌گذارم. البته امكان دارد كه در بعضي موارد، صحنه‌هايي از آن كابوس وحشتناك در ذهنش دوباره تكرار شود و از ترس اينكه دوباره آن منظره‌هاي وحشتناك را ببيند از رفتن به رختخواب امتناع ورزد، توصيه‌اي كه در اين زمان وجود دارد اين است كه موضوع خوابي را كه كودك عنوان مي‌كند را به شكل ديگري به پايان برسانيم به اين شكل كه مثلاً اگر خواب اژدها را ديده به او بگوييم كه در انتها تو شمشيري داشتي و اژدها را كشتي.
سعي كنيد وقتي كودك خواب ترسناك مي‌بيند و به‌طرف تخت شما مي‌آيد او را به تخت خودش بازگردانيد چون بعداً خيلي مشكل است كه شب‌هاي بعد در اتاق خودش به خواب رود؛ سعي كنيد پيش كودك تا به خواب رفتن وي بمانيد و بعد اتاق او را ترك كنيد.
هنگامي‌كه احساس مي‌كنيد ديدن كابوس در كودكتان به علت اين است كه ذهنش مشغول مسئله‌اي است بايد دقت كنيد كه چه چيزي در زندگي كودك تغييريافته است سعي كنيد كودكان قبل از به خواب رفتن فيلم‌هاي خشن و ترسناك نبينند، بازي‌هاي خشن و هيجان‌انگيز انجام ندهند، سعي كنيد قبل از به خواب رفتن كودك برايش قصه بخوانيد(البته نه قصه‌هاي هيجان‌انگيز) و يا يك مسئله كه براي كودك جالب است برايش تعريف كنيد و به او بگوييد اميدوارم امشب در موردش خواب ببيني. شما مي‌توانيد يك موقعيت روحي خوب و آرامش قبل از خواب، براي كودكتان ايجاد كنيد.

ادامهـ مطلبـ
| ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ | ۱۰:۲۰:۱۳ | Briallen
،

تاثير داروهاي پوكي استخوان بر كاهش خطر مرگ و مير

متخصصان معتقدند مصرف داروهاي پوكي استخوان با كاهش خطر مرگ و مير زودهنگام مرتبط است.
به گزارش ايسنا، محققان استراليايي بر اساس دو مطالعه دريافتند داروهاي بيسفوسفونات نيتروژن كه معمولا در درمان پوكي استخوان تجويز مي‌شوند خطر مرگ و مير زودهنگام را در يك گروه ۶۰۰۰ نفري حدود ۳۴ درصد كاهش ‌داده‌اند.
به گفته محققان كاهش خطر مرگ زودهنگام ناشي از مصرف داروهاي پوكي استخوان به طور چشمگيري به دليل جلوگيري از تخريب حجم استخواني است. يافته‌هاي بدست آمده نشان‌دهنده فوائد حائز اهميت داروهاي تاييد شده پوكي استخوان براي افرادي است كه در معرض پوكي استخوان قرار دارند.
محققان استراليايي اظهار داشتند: پس از ۵۰ سالگي حدود ۴۰ درصد از زنان و ۲۵ درصد از مردان دچار شكستگي استخوان مي‌شوند كه اين شكستگي آنان را در معرض شكستگي‌هاي بيشتر قرار مي‌دهد. هرچند، در حال حاضر كمتر از ۳۰ درصد زنان و ۲۰ درصد از مردان كه دچار شكستگي شده‌اند از داروهاي تاييد شده پوكي استخوان دريافت مي‌كنند.
يكي از محققان اين مطالعه گفت: اين باور اشتباهي است كه تنها زنان دچار پوكي استخوان مي‌شوند و بسياري از افراد داروهاي تجويزي توصيه شده مصرف نمي‌كنند. اين درحاليست كه داروهاي پوكي استخوان نه تنها خطر شكستگي‌هاي بيشتر را كاهش مي‌دهد بلكه خطر مرگ و مير را در دوره ۱۵ ساله كاهش مي‌دهد.  
به گزارش مديكال اكسپرس، حدود ۲۰۰ ميليون نفر در جهان دچار پوكي استخوان هستند. بر اثر اين بيماري پيشرونده استخوان‌ها شكننده‌تر مي‌شوند كه اغلب علائم آن تا اولين شكستگي ظاهر نمي‌شود.

ادامهـ مطلبـ
| ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ | ۱۰:۱۹:۵۳ | Briallen
،

باهوش ها زياد عمر مي كنند؟

افراد باهوش مسن و خردمند مخصوص داستان‌ها و افسانه‌ها نيستند و به نظر مي‌رسد افراد با هوش، عمر طولاني‌تري نسبت به سايرين دارند به عنوان مثال اسحاق نيوتن در سن 84 سالگي، برتراند راسل فيلسوف و رياضيدان در 97 سالگي و ريتالوي مونتالچيني نوروبيولوژيست برنده جايزه نوبل نيز در 103 سالگي از دنيا رفتند.به گزارش بهداشت نيوز:  اگرچه خدمات درماني با طول عمر بيشتر ارتباط دارند اما نتايج مطالعات نشان مي‌دهد كه ممكن است ارتباط ظريف‌تري بين طول عمر و هوش وجود داشته باشد.
در سال ۲۰۱۷ گروهي به سرپرستي روانشناس پروفسور ايان داري در دانشگاه ادينبورگ تحقيقاتي را در اين مورد با بيش از ۶۵ هزار نفر منتشر كردند كه ضريب هوشي آنان در سال ۱۹۴۷ در سنين كودكي اندازه‌گيري شده بود.
نتايج اين تحقيق نشان داد افرادي كه ضريب هوشي بالاتري در كودكي داشتند، خطر ابتلا به بيماري‌هايي مانند سرطان ريه ، بيماري‌هاي قلبي و سكته‌هاي مغزي كمتري داشتند كه اين عوامل موجب افزايش طول عمر مي‌شود.
در واقع اين آمار بيانگر انتخاب‌هاي بهتر در شيوه زندگي، مانند رژيم‌هاي غذايي سالم و ميزان پايين‌تر از استعمال دخانيات باشد.

ادامهـ مطلبـ
| ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ | ۱۰:۱۹:۳۲ | Briallen
،

فعاليت اجتماعي در دوره سالمندي خطراين بيماري را كاهش مي دهد

مطالعه جديد نشان مي دهد افرادي كه در دهه 50 و 60 عمرشان به لحاظ اجتماعي فعاليت دارند با ريسك كمتر ابتلا به زوال عقل در سنين بالاتر مواجه هستند.به گزارش بهداشت نيوز:  مطالعات نشان داده اند كه ارتباط اجتماعي زودهنگام از اوايل زندگي نقش مهمي در پيشگيري از زوال عقل دارد.
حال تيمي از محققان دانشگاه كالج لندن بين سال هاي ۱۹۸۵ تا ۲۰۱۳، از ۱۰,۲۲۸ شركت كننده در شش مقطع زماني در مورد فراواني ارتباط اجتماعي شان با دوستان و خويشان سوال پرسيدند.
همچنين اين شركت كنندگان از سال ۱۹۹۷ به بعد تست هاي شناختي را از لحاظ ابتلا به زوال عقل انجام دادند.
محققان دريافتند افزايش ارتباط اجتماعي در سن ۶۰ سال با كاهش قابل توجه ريسك ابتلا به زوال عقل در سنين بالاتر مرتبط بود.

به گفته محققان، افرادي كه در سن ۶۰ سال تقريبا هر روز با دوستان شان ملاقات داشتند در مقايسه با افرادي كه هر از چند ماه يكبار با يك يا دو دوست شان ملاقات مي كردند، ۱۲ درصد كمتر با احتمال ابتلا به زوال عقل روبرو بودند.
يافته هاي اين مطالعه جديد بيانگر آن است كه مشاركت اجتماعي مي تواند در طولاني مدت از افراد در مقابل ابتلا به زوال عقل حفاظت كند چراكه مشاركت هاي اجتماعي همراه با تمرين مهارت هاي شناختي نظير حافظه و زبان است كه به بازگشت شناختي كمك مي كند.

ادامهـ مطلبـ
| ۱۵ مرداد ۱۳۹۸ | ۰۹:۰۴:۰۹ | Briallen
،

جستجوگر


درباره ما

رمزینه بارکد


آمار

افراد آنلاين : 1
بازديد امروز : 10
بازديد ديروز : 9
بازديد كل : 523

سرویس وبلاگدهی فارسی یا پارسی رایگان